O zaletach domów z drewna, domów szkieletowych, czy budownictwa drewnianego w ogóle można by napisać książkę. Zalet tych jest całkiem sporo i każda z nich wymagałaby osobnego omówienia. W tym artykule postaramy się jedynie zwrócić uwagę (wymienić) na najważniejsze z powodów, dlaczego warto postawić (dosłownie i w przenośni) dom z drewna.
Zalety drewnianych domów:
- Drewno (sam materiał) stwarza wyjątkowy mikroklimat – ciężko o zdrowszy i bardziej naturalny materiał.
- Domy z drewna są trwałe, choć właściwiej byłoby powiedzieć, że drewno (jako materiał budowlany) jest trwałe. Wbrew obiegowej opinii na ten temat.
- Stawianie konstrukcji drewnianej nie wymaga stosowania tzw. mokrych technologii (nie używamy zaprawy murarskiej; nie mówimy o ewentualnym wylewaniu fundamentów), przez co nie ma przerw technologicznych związanych z technologią wznoszenia obiektu. Czyli szybkość stawiania – jeśli są to prefabrykaty, to dom z drewna można powstać nawet w kilka dni. A jeśli są to “gołe deski”, to najczęściej budowa trwa od kilku tygodni do około 3 miesięcy.
- Można taką konstrukcję stawiać także w zimie (choć nie powinno się tego robić na bardzo dużym mrozie).
- Drewno jest stosunkowo lekkie, dzięki czemu nie musimy stosować nazbyt masywnego i zarazem kosztownego posadowienia (fundamentowania).
- Dobra izolacja termiczna = oszczędności na ogrzewaniu. Szczególnie w konstrukcjach szkieletowych, gdzie ściana składa się w dużym procencie z izolacji termicznej. Dzięki temu zyskujemy też dodatkową przestrzeń, bo ściany nie muszą być zbyt grube.
- Łatwo i szybko regulujemy temperaturę w domku z drewna.
- Łatwiej i szybciej przeprowadzić remont domu z drewna (w porównaniu do murowanego).
- Niepowtarzalny wygląd – z zewnątrz i w środku.
- I na koniec dodajmy, że dom z drewna może być sporo tańszy od postawionego w innych technologiach.
W Polsce obecnie budownictwo drewniane nie jest jeszcze zbyt popularne. Wynika to głównie z naszej tradycji, ale i panującego strachu przed drewnem, jako materiałem rzekomo bardzo łatwopalnym. Do tego wiele osób uważa, że domy z drewna nie są trwałe, a przecież każdy z nas chce postawić dom dla kilku pokoleń. Naszym zdaniem ta sytuacja będzie się dynamicznie zmieniała, a pewnym zwiastunem przyszłych wydarzeń jest nieprawdopodobna wręcz obecnie moda na drewniane domki letniskowe, budowane najczęściej w tzw. technologii szkieletowej (nazywanej także kanadyjską). Polecamy rozważenie budowy z drewna nie tylko domku na wakacje, ale i domu całorocznego.