Kategoria: Baza wiedzy o domach letniskowych z drewna

  • Jętka – co to jest, do czego służy, jętki dachowe, połączenie z krokwiami, wymiary, cena

    Jętka – co to jest, do czego służy, jętki dachowe, połączenie z krokwiami, wymiary, cena

    Jętka, a może dokładniej jętka dachowa (nie mylić z owadem o tej samej nazwie) – jest to pozioma belka łącząca krokwie. Jej celem jest usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji dachu. Gdy jętki mocowane są bardzo blisko kalenicy, wtedy często nazywa się je grzędami.

    Sama nazwa pochodzi od wyrazu „jąć”, czyli „trzymać” (jętka trzyma dwie krokwie). Inne nazwy jętki to: ambałek, bont, pas i często stosowany bant.

    Na konstrukcję z użyciem jętek często używa się określenia: więźba krokwiowo – jętkowa.

    Jętki dachowe i krokwie

    Warto dodać, że jętki są elementami ściskanymi, choć niekiedy błędnie ktoś uważa, że rozciąganymi (trzeba mieć to na uwadze, tworząc projekty domków z drewna). Dzięki zastosowaniu jętek, które mocowane są do krokwi (mniej więcej od połowy ich długości, a czasami niemal do samej kalenicy, szczytu) pozwalają stosować dłuższe krokwie, a co za tym idzie: konstruować dachy o większej rozpiętości. Także przekroje (wymiary) krokiew mogą być mniejsze dzięki jętkom, co ogranicza koszty (maleje cena), ale i zmniejsza ciężar dachu. Także ugięcia dachu są mniejsze dzięki jętkom.

  • Czy warto kupować materiały na domek z drewna w Internecie?

    Czy warto kupować materiały na domek z drewna w Internecie?

    Żyjemy w dobie Internetu. E-handel kwitnie, rośnie z roku na rok. Coraz więcej kupujemy przez Internet. Budując domek z drewna też nas kusi, by kupować materiały do budowy właśnie w Sieci. Czy warto? Zastanówmy się przez chwilę.

    Wbrew pozorom, odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest ani prosta i szybka, ani jednoznaczna. Według nas, odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY. Zależy od tego, co kupujemy.

    Łączniki budowlane do drewna - oszczędności przy kupnie przez Internet

    Warto przez Internet kupować to, co jest standardowe, czyli mamy w zasadzie pewność, że to co dostaniemy będzie tym samym, czego się spodziewamy. Co zatem do budowy domku drewnianego można kupić bez większych obaw w Necie? Między innymi:

    • Wkręty do drewna. Tutaj naprawdę możemy duuużo zaoszczędzić (także narzędzia można kupić w dobrej cenie, np. wkrętarkę). W marketach budowlanych najczęściej są wysokie ceny takich „drobiazgów”. W przypadku np. domku letniskowego z drewna ciężko mówić, że wkręty do drewna to drobiazg, gdyż tych wkrętów „pójdzie” kilka tysięcy (!). Jeśli zatem market ogólnobudowlany ma wysokie marże na takich produktach, znacznie przepłacimy kupując tam. Na składach budowlanych już będzie o wiele lepiej z ceną wkrętów, ale i tak tym cenom będzie daleko do internetowych. Na Allegro czy w sklepach internetowych znajdziemy ceny nieosiągalne dla sklepów off-line (czyli tradycyjnych). I nawet wysyłka nas zbytnio „nie zaboli”, gdyż albo wyniesie 10-20zł nawet za kilka tysięcy wkrętów, albo nawet będzie darmowa, gdyż wielu sprzedawców oferuje darmowy transport po przekroczeniu pewnej kwoty zamówienia, np. 100, 200 czy 500zł.
    • Lakiery, bejce, oleje, drewnochrony itp. Tutaj różnie bywa: czasami w markecie budowlanym (Castorama, OBI, Leroy Merlin czy Praktiker, lub mniejsze sklepy) bywają promocje na takie produkty, których to promocji nie przebije nawet sprzedawca internetowy. Jednak to stosunkowo rzadkie przypadki i najczęściej upatrzony produkt trafimy sporo taniej w serwisie aukcyjnym lub e-sklepie. Tutaj warto wspomnieć, że markety budowlane także weszły do Sieci – także na ich stronach można kupować on-line z dostawą do domu lub odbiorem osobistym w sklepie stacjonarnym.
    • Blachodachówka, gont bitumiczny, papa podkładowa, membrany i folie izolacyjne. Niektóre z tych materiałów budowlanych są na tyle duże i ciężkie, że nie da się ich wysłać zwykłą przesyłką kurierską. Potrzebna jest wtedy przesyłka paletowa, która często sporo kosztuje. Zatem musimy kalkulować, czy nam się to opłaca, czy nie lepiej jednak podjechać do marketu budowlanego lub na skład.
    • Elementy obróbki blacharskiej. Tutaj różnice między cenami w Internecie a poza nim mogą być spore. Warto dodać, że wielu sprzedawców to producenci, zatem w Sieci kupujesz bez pośredników. A do tego najczęściej możesz zamawiać dowolnie dociętą folię, masz wiele kolorów do wyboru. A jakość ta sama, co w sklepie tradycyjnym, więc po co przepłacać?

    A na co trzeba uważać, które materiały może lepiej kupić osobiście? Oto przykłady:

    • Drewno konstrukcyjne. Tutaj lepiej nie ryzykować. Sprzedawca internetowy może pokazać na zdjęciach najlepsze egzemplarze oferowanego drewna, a w praktyce wysłać Ci coś innego. Niestety spotkaliśmy się z takimi praktykami. Radzimy podjechać na skład budowlany lub bezpośrednio do pobliskiego tartaku i tam osobiście załatwić sprawę, oczywiście oglądając drewno przez zakupem.
    • Drewno wykończeniowe. Tutaj znowu radzimy zachować ostrożność. Spotkaliśmy się z przypadkami, gdy deski niższej klasy (z sękami) były wysyłane, jako klasy wyższej (bezsęczne). Oczywiście internetowe ceny mogą kusić, jednak można mocno się zawieźć.

    Powyżej podaliśmy tylko kilka przykładów, ale mamy nadzieję, że dość dobrze obrazują, co warto a czego nie warto kupować w Internecie, gdy planujemy wybudować drewniany domek letniskowy, czy nawet duży dom z drewna. Tam gdzie jest duże ryzyko, że dostaniemy produkt nie spełniający naszych oczekiwań – nie ryzykujmy dla oszczędności. Jednak tam, gdzie takie ryzyko jest minimalne – oszczędności są bardzo pożądane. I sięgać mogą tysięcy złotych w skali budowy domku, na którego materiały kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatem jest o co walczyć, bo chyba każdy z nas chciałby postawić wymarzony dom np. 10% taniej, jeśli tylko się da, prawda?

  • Wkrętarka – akumulatorowa, elektryczna, jakiej firmy?

    Wkrętarka – akumulatorowa, elektryczna, jakiej firmy?

    Jednym z tych narzędzi, bez których nie da się obejść podczas budowy domu z drewna, jest wkrętarka. Ciężko nam sobie wyobrazić, jak kiedyś pracowano bez wkrętarek, robiąc wszystko ręcznie… Inna sprawa, że wtedy inaczej łączono drewno: stosowano najczęściej tzw. połączenia ciesielskie, a nie metalowe łączniki mocowane za pomocą wkrętów i wkrętarek. Stawiając domek drewniany (poznaj zalety domków z drewna) używa się tysiące wkrętów. Warto zastanowić się, jaka wkrętarka będzie odpowiednia. Mamy w tym temacie kilka praktycznych porad.

    Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?

    Główny podział wkrętarek obejmuje:

    • Wkrętarki akumulatorowe. Obecnie są najpopularniejsze. W zestawie z ładowarką dostajemy zazwyczaj tylko jeden akumulator, choć bywają i takie zestawy, gdzie są dwa (czasami w zestawie jest także zestaw bitów, czyli końcówek do wkręcania). Zabierając się za budowę domku (np. letniskowego), musisz mieć wkrętarkę akumulatorową.
    • Wkrętarki elektryczne (sieciowe). Takie urządzenia – w porównaniu do swych akumulatorowych braci – mają zalety i wady. Zaletą jest brak konieczności pamiętania o ładowaniu baterii, które dość szybko rozładowują się. Często też takie narzędzia mają większą moc od swoich odpowiedników zasilanych bateryjnie. Częściej niż akumulatorowe, wkrętarki sieciowe mają funkcję wiercenia – i faktycznie świetnie sobie w tym radzą. Nie ma jednak róży bez kolców. Wkrętarki elektryczne – jak sama nazwa wskazuje – zasilane są z sieci, zatem potrzebny jest kabel. Zazwyczaj jest on długi, ale nie to jest problemem. Gdy pracujemy na wysokości, albo z drabiny, albo często zmieniamy swoje położenie, wtedy przewód elektryczny może być udręką i zmniejszyć wydajność pracy, ale i jej bezpieczeństwo. Nie zmienia to faktu, że warto mieć takie urządzenie podczas budowy domu z drewna.

    Na jaki rodzaj narzędzia się zdecydować? Zalecamy zaopatrzenie się w obydwa typy: sieciową i akumulatorową z 2 (lub więcej) akumulatorami.

    Wkrętarka sieciowa elektryczna

    Nowa czy używana?

    Na dzień dzisiejszy, wkrętarki nie są drogimi narzędziami. Dlatego nie widzimy uzasadnienia dla szukania np. w Internecie okazji kupienia używanej wkrętarki. Szczególnie wersje sieciowe (nowe) mają niskie ceny i nie warto dla oszczędzenia kilkudziesięciu złotych ryzykować kupnem wadliwego lub bardzo zużytego sprzętu.

    Oczywiście jeśli trafi się prawdziwa okazja, gdzie prywatny użytkownik sprzedaje wkrętarkę w stanie „jak nowa” (i faktycznie mamy wiedzę, że była prawie nie używana) za pół ceny, to można skorzystać. Choć warto pamiętać, że wtedy często będzie już po terminie gwarancji, a i raczej faktury nie dostaniemy (a wielu z nas zależy, by zakup wrzucić w koszta, jeśli prowadzimy firmy).

    Jaka firma, marka wkrętarki?

    Tutaj jest duży wybór. Jest wiele marek i duży rozstrzał cenowy. Co zatem wybrać? Naszym zdaniem, zależy to głównie od tego, jak intensywnie wkrętarka będzie użytkowana. Jeśli planujesz postawić z jej użyciem jeden domek z drewna, nie ma sensu inwestować w drogi sprzęt, bo taka inwestycja się nie zwróci, nie zamortyzuje. Z naszych doświadczeń wynika, że wkrętarki stosunkowo rzadko ulegają awarii (nawet te „niefirmowe”, tzw. „no-name”, czy „marki-krzaki” – po prostu chodzi o w ogóle nieznane marki i producentów), jedynie akumulatory po pewnym czasie trzeba wymienić, gdyż przestają „trzymać” (czyli działają coraz krócej na jednym naładowaniu i/lub stają się słabe, bez odpowiedniej mocy). Jeśli natomiast planujesz taką wkrętarkę solidnie eksploatować i budowa tego jednego domku nie będzie dla niej kresem używania, wtedy rozważ zakup „firmowej” i nieco droższej wkrętarki.

    Wkrętarka akumulatorowa marki Bosch

    Podsumowując:

    • Przy sporadycznym używaniu, wystarczy wkrętarka z najniższej półki cenowej.
    • Przy większym obciążeniu, lepiej wydać nieco więcej na lepszy sprzęt. Można tu polecić narzędzia marki Bosch z zielonej serii.
    • Przy dużym (można powiedzieć: zawodowym, profesjonalnym) zastosowaniu, kupujmy porządne urządzenia, przeznaczone dla zawodowców a nie dla majsterkowiczów. Tutaj zaczynamy od niebieskiej serii Boscha i idziemy przez wiele dobrych marek (np. Makita, Metabo), a dla najbardziej wymagających zostają najdroższe i najlepsze narzędzia, jak np. wkrętarki Milwaukee.

    Jakie napięcie?

    Im wyższe napięcie, tym mocniejsza wkrętarka. Najpopularniejsze to 12V, 14,4V i 18V. Na które się zdecydować? Jeśli nie potrzebujesz wiercić wkrętarką i nie będziesz zbytnio jej obciążać, w zupełności wystarczy Ci 12V. Jeśli jednak planujesz większe obciążenie i ilość roboczogodzin, wybierz raczej 14,4V. A jeśli planujesz używać wkrętarki także do okazyjnego wiercenia, wtedy najlepszym wyborem będzie 18 Volt.

    Warto dodać, że akumulatory nie są ze sobą niemal w ogóle kompatybilne. To znaczy kupując narzędzie, musisz zaopatrzyć się w akumulatory specjalnie do niego. Jeśli zatem masz kilka wkrętarek, to każda będzie miała swój, osobny zestaw akumulatorów. Jest to uciążliwe, ale ciężko coś na to poradzić. Wyjątkiem jest Bosch, którego seria zielona i niebieska są ze sobą kompatybilne (oczywiście mówimy o tym samym napięciu). Zatem mając dwie wkrętarki akumulatorowe Boscha na 12V: zieloną (dla amatorów) i niebieską (dla zawodowców), możesz mieć jeden wspólny pakiet akumulatorów. Jest to bardzo wygodne – polecamy.

  • Tarcica – co to jest, rodzaje, dębowa, sosnowa, obrzynana, cena

    Tarcica – co to jest, rodzaje, dębowa, sosnowa, obrzynana, cena

    Co to jest tarcica? To nic innego, jak asortyment drzewny (czyli drewno), który powstaje w wyniku tzw. przetarcia drewna okrągłego (można powiedzieć, że „całego”, z korą, po obcięciu gałęzi). Przetarcie wykonuje się na pilarkach (różnych typów).

    Tarcicę dzielimy ze względu na stopień obróbki na:

    • tarcicę nieobrzynaną – czyli taką, która ma dwie powierzchnie (płaszczyzny) gładkie, a dwie z korą. Jeśli zatem przetrzemy (przetniemy) okrągłe drewno (z korą) wzdłuż, to otrzymamy właśnie tarcicę nieobrzynaną.
    • tarcicę obrzynaną – ma ona obrobione wszystkie cztery powierzchnie (płaszczyzny), a także krawędzie czoła. Ma zatem zwykle kształt prostopadłościanu.

    Tarcicę dzielimy na tzw. sortymenty, który to podział regulują polskie normy:

    • deski
    • bale
    • listwy
    • łaty
    • krawędziaki
    • belki

    Różnią się one wymiarami przekroju poprzecznego (grubością i szerokością).

    Tarcica iglasta - belki

    Oczywiście innym podziałem jest ten ze względu na gatunek drewna (tarcica dębowa, sosnowa, bukowa, olchowa i inne rodzaje)

    Cena tarcicy zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju drewna, wilgotności drewna, ewentualnej impregnacji, czy oczywiście sortymentu. Można ją nabyć bezpośrednio w tartakach, w składach drewna, w składach budowlanych, także w marketach budowlanych.

     

  • Zalety domów z drewna

    Zalety domów z drewna

    O zaletach domów z drewna, domów szkieletowych, czy budownictwa drewnianego w ogóle można by napisać książkę. Zalet tych jest całkiem sporo i każda z nich wymagałaby osobnego omówienia. W tym artykule postaramy się jedynie zwrócić uwagę (wymienić) na najważniejsze z powodów, dlaczego warto postawić (dosłownie i w przenośni) dom z drewna.

    Elewacja domku z drewnaZalety drewnianych domów:

    • Drewno (sam materiał) stwarza wyjątkowy mikroklimat – ciężko o zdrowszy i bardziej naturalny materiał.
    • Domy z drewna są trwałe, choć właściwiej byłoby powiedzieć, że drewno (jako materiał budowlany) jest trwałe. Wbrew obiegowej opinii na ten temat.
    • Stawianie konstrukcji drewnianej nie wymaga stosowania tzw. mokrych technologii (nie używamy zaprawy murarskiej; nie mówimy o ewentualnym wylewaniu fundamentów), przez co nie ma przerw technologicznych związanych z technologią wznoszenia obiektu. Czyli szybkość stawiania – jeśli są to prefabrykaty, to dom z drewna można powstać nawet w kilka dni. A jeśli są to „gołe deski”, to najczęściej budowa trwa od kilku tygodni do około 3 miesięcy.
    • Można taką konstrukcję stawiać także w zimie (choć nie powinno się tego robić na bardzo dużym mrozie).
    • Drewno jest stosunkowo lekkie, dzięki czemu nie musimy stosować nazbyt masywnego i zarazem kosztownego posadowienia (fundamentowania).
    • Dobra izolacja termiczna = oszczędności na ogrzewaniu. Szczególnie w konstrukcjach szkieletowych, gdzie ściana składa się w dużym procencie z izolacji termicznej. Dzięki temu zyskujemy też dodatkową przestrzeń, bo ściany nie muszą być zbyt grube.
    • Łatwo i szybko regulujemy temperaturę w domku z drewna.
    • Łatwiej i szybciej przeprowadzić remont domu z drewna (w porównaniu do murowanego).
    • Niepowtarzalny wygląd – z zewnątrz i w środku.
    • I na koniec dodajmy, że dom z drewna może być sporo tańszy od postawionego w innych technologiach.

    W Polsce obecnie budownictwo drewniane nie jest jeszcze zbyt popularne. Wynika to głównie z naszej tradycji, ale i panującego strachu przed drewnem, jako materiałem rzekomo bardzo łatwopalnym. Do tego wiele osób uważa, że domy z drewna nie są trwałe, a przecież każdy z nas chce postawić dom dla kilku pokoleń. Naszym zdaniem ta sytuacja będzie się dynamicznie zmieniała, a pewnym zwiastunem przyszłych wydarzeń jest nieprawdopodobna wręcz obecnie moda na drewniane domki letniskowe, budowane najczęściej w tzw. technologii szkieletowej (nazywanej także kanadyjską). Polecamy rozważenie budowy z drewna nie tylko domku na wakacje, ale i domu całorocznego.